Return to Headlines

DSHS Wins UIL Academic and Debate District Titles

April 1, 2019

 

Dripping Springs High School claimed the District 25-5A UIL Academic Championship following stellar performances on March 30. First-place teams, as well as individuals who placed first through third, advance to the UIL Academic Region Meet on April 12-13 at UT-San Antonio. to the UIL Academic Region Meet. Congratulations to the following students:

* Denotes regional qualifying team or individual

Accounting - Raimond
1st Varun Verma*

Calculator - McWilliams
1ST PLACE TEAM*
1st Jason Oliphant*
2nd Christopher Pung*
3rd Ken Gossett*

Current Issues and Events
2nd Alex Yount*

Computer Applications
1st Varun Verma*
2nd Jessica Gallardo*

Computer Science
4th Jason Oliphant
6th Colin Boes

Copy Editing
5th Alex Yount

Literary Criticism
2nd Gabrielle Avena*
3rd Caitlin Rinehart*
5th Alex Yount

Math - Proctor
3rd Jason Oliphant*
4th Christopher Pung

Number Sense
1ST PLACE TEAM*
2nd Christopher Pung*
3rd Alex Yount*
4th Jason Oliphant

Ready Writing
2nd Gabrielle Avena*
4th Caitlin Rinehart
5th Weston Kirk

Science
2nd Jason Oliphant*

Physics
1st Jason Oliphant*

Social Studies
1ST PLACE TEAM*
1st Gabrielle Avena*
3rd Alex Yount*
4th Caitlin Rinehart

Spelling & Vocabulary
1ST PLACE TEAM*
1st Ken Gossett*
3rd Alex Yount*
6th Jessica Gallardo

DSHS Facilitator for Learning and Innovation Karen Tiller is the faculty sponsor and coaches two events, while several other teachers assist with event coaching: Brenna Albracht, Chrissy Hinkle, Jad Jadeja, Kara Kothmann, Alicia McWilliams, Todd Raimond, and Jennifer Riddlebarger.

DSHS also claimed the Team Debate championship after performing well in the six speech/debate events: Lincoln-Douglas Debate, Persuasive Extemporaneous Speaking, Informative Extemporaneous Speaking, Prose Interpretation, Poetry Interpretation, and Cross-Examination Debate (took place on Feb. 5).

Lincoln Douglas Debate
1st Addie Mae Villas*
2nd Chris Gearing*
3rd Lily Sethre-Brink*

Persuasive Extemporaneous Speaking
1st Campbell Melton*
2nd Max Bibeau*
3rd Lily Sethre-Brink*

Informative Extemporaneous Speaking
1st Lily Claire Kroll*
2nd Addie Mae Villas*
3rd Griffen Smith*

Poetry Interpretation
1st Jane Unger*
3rd Eli Craddock*
4th Nevaeh Acosta

Prose Interpretation
1st Katherine Mihaly*
2nd Sofia Albini*
3rd Shaye Ladzinski*

Cross-Examination Debate (Feb. 5)
3rd Mason Mohon and Varun Verma (alternate to state UIL CX competition)
4th Eli Craddock and Katherine Mihaly
5th Thane Johannsen and Alejandro Perez

The DSHS Debate program is led by Davy Holmes and Sara-Jane Shepperd.